Bağkur Sorgulama

Bağkur Sorgulama

Bilindiği üzere Bağkur kendi işini yapanlar için ayrılmış bir sigorta dalı olmaktadır ve bu kişilerin ne kadar prim yatırdıklarını takip edebilmeleri için bağkur sorgulama işlemi yapmaları gerekmektedir. işte bunun nasıl yapılacağını sizlere tarif edeceğiz ve bu sayede emekliliğe ne kadar süreniz kaldığını öğrenebileceksiniz.

E Devlet Şifresi ile Bağkur Sorgulama

Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için E Devlet şifresi almanız gerekmektedir. bunun için size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olacaktır. Buradan anında şifrenizi temin edebilirsiniz. Şifre için sizlerden 2 TL gibi cüzi bir rakam talep edilecektir.

Şifreyi aldıktan sonra TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme girebilirsiniz. Sisteme ilk girişiniz olacağı için şifrenizin değiştirilmesi istenilecektir. Bunu da gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken sorgulama işlemlerine başlamak olacaktır.

Bağkur Sorgulama İşlemleri

E Devlet sitesi içerisinde birbirinden farklı kurumların hizmetleri bulunmaktadır. Dolayısıyla bu kurumlar arasından Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçmeniz gerekmektedir. Ardından da karşınıza 4A, 4B ve 4C hizmetleri sıralanacaktır. Sizler Bağkur sorgulama işlemleri için 4B’yi seçmelisiniz.

Eğer bu şekilde bulamıyor iseniz bu durumda E Devlet sitesi içerisinde yer alan arama kutucuğuna bağkur yazarak arama gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede karşınıza sorgulama hizmeti çıkacaktır.

E Devlet bağkur sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/4b-odeme-dokumu hizmetine bu adresten ulaşabilirsiniz. Böylelikle sadece yatan primlerinizi öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda bağkur numaranızı da öğrenebileceksiniz. Bu da çeşitli resmi işlemlerde sizler için gerekli olacaktır.

Bu yöntemden bahsettikten sonra ifade etmemiz gerekir ki başka bir şekilde internet üzerinden sorgulama yapabilmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmayınız. Zira artık SGK’nın kendi sitesinden dahi sorgulama işlemi, yapılmamaktadır.

Ancak teknolojiyi etkin bir şekilde kullanamıyor iseniz bu durumda size en yakın SGK’ya giderek hizmet dökümü alabilirsiniz. Bu sayede ne kadar prim yattığını ve toplam kaç gündür sigortalı olduğunuzu tespit edebilirsiniz. Bu belge sizlere güvenli elektronik imzalı bir şekilde verilecektir. Dolayısıyla üzerinde ıslak imza olmaması sizleri yanıltmasın. Bu belgeyi resmi evrak olarak her yerde kullanabilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca sizlerden başka bu belgeye hiçbir kimsenin de erişebilmesinin mümkün olmayacağını ifade edelim.

Bu yayını değerlendir
Yorum yap