Emeklilik Başvuru Sorgulama

Emeklilik Başvuru Sorgulama

Uzun yıllar süren çalışma hayatının sonunda birçok çalışanın emekli olmak rüyasıdır. Çünkü yılların yorgunluğu yerini tatlı bir dinlenmeye ve huzura bırakacaktır. İşte bu umutları olan kişiler emeklilik başvuru sorgulama ile artık hangi aşamada olduklarını çok rahat bir şekilde öğrenebileceklerdir. Daha önceleri SGK’nın kendi sitesinde bu sorgulama yapılabilmekteydi. Ama gizliliğin korunması yasası uyarınca artık kendi sitesinden bu uygulamanın yapılmasına son vermiştir. Tüm hizmetlerin sorgulanmasında olduğu gibi artık emeklilik başvuru sorgulama işlemleri de E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Buradaki bilgilerin korunması tamamen devlete ait olup, güven açısında oldukça tatminkâr görünmektedir.

Emeklilik Başvurusunu Takip Etme Süreci

Emeklilik başvurusunu takip etme süreci sabır isteyen bir süreçtir. Çünkü yılarlın yorgunluğu insanda sanki bu sürecin çok uzun sürdüğü gibi psikolojik bir yanıltmaya sebep olmuştur. Öncelikle hala bir E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek bir şifre edinmeniz gerekmektedir.

E-Devlet şifre ve TC kimlik numaranız ile sisteme gireceksiniz. Eğer ilk defa E-Devlet kullanıyorsanız PTT şubesinin size verdiği şifreyi değiştirmeniz gerekecektir. Daha sonra arama kısmından SGK sayfasını yazarak aratıyorsunuz. Karşınız gelen sayfaya tıklayarak. SGK hizmetlerini görmüş olacaksınız. Sayfadaki hizmetlerde emeklilik takip sistemi hizmetini seçerek emeklilik başvuru bilgilerini sorgulamanız mümkün olacaktır. Ama yapılması gereken emekliliğe esas sigorta biriminizi seçmek olacaktır. Bunlar 4a,4b ve 4c şeklindedir. Zaten açılan sekmede tüm bu farklılıklar için ayrı sekmeler bulunmaktadır. Ve bu sekmeler üzerinden ayrı ayrı emeklilik işlemleri evrak takibi yapılmaktadır. Burada bulunan bilgiler kesin ve genel geçerliliği olan bilgileridir. Ve tüm bilgiler devlet koruması altında olduğundan burada yazılan bilgilere yüzde yüz şekilde itimat edilmelidir.

TC Kimlik No İle SSK Sorgulama Aşamaları

4c’li çalışanlar için ayrıca diğer emekliliklerden farklı ama yine E-Devlet üzeninden yapılan bir sorgulama işlemi yürütülmektedir. Yine E-Devlet SGK işlemlerinden 4C emeklilik işlemleri evrak takibi sekmesinden bu işlemler yapılmaktadır. İşte tüm bu sigortalı çeşitleri ve son olarak 4c sigortalı şekli ile TC kimlik no ile emeklilik başvuru sorgulama şekilleri en doğru şekilde belirtilmiştir. Size kalan aralıklarla E-Devlet üzerinden bu sorgulamaları yapmaktır. Herhangi bir sorun olduğunda en yakın SGK kurumuna başvurmayı unutmayın.

Bu yayını değerlendir
Yorum yap