Erken Emeklilik

Erken Emeklilik

18 yaşından henüz gün almayan çocuklar belli şartlara bağlı olarak çalışabilmektedir. 1999 yılı öncesinde çocukken sigorta yapılanlar erken emeklilikten yararlanabilmektedir.

1999 tarihinde uygulanan sosyal güvenlik reformundan önce aileler çocuklarını erken yaşta sigortalı yaparak ileriki yıllarda emeklilik hakkı kazanmasını planlıyordu. Bu şekilde pek çok kişi 18 yaşın altında sigortalı şekilde çalışmış gösterildi. Bu şekilde sigortalı olarak bulunan emeklilik hesaplamalarında farklı uygulamalar yer almaktadır. İlk olarak sigortalılık süresi hesaplanması sırasında 18 yaşını doldurduğu tarih büyük bir önem kazanmaktadır.

Emeklilik Yaş Hesaplaması

Erkekler için 25 kadınlar için ise tam 20 yıllık sigorta süresinin tamamlanması gerekmektedir. Bu sürelerin çalışarak geçirilmesi şart olmamaktadır. Bunun Anlamı ilk sigorta yapılan tarihten bu güne kadar geçmiş olan süre sigortalı dönem olarak hesaplanmaktadır. 18 yaşından önce sigortalı durumda bulunanlarda bu hesaplama 18 yaşını doldurmuş olduğu tarihten itibaren hesaplanmaktadır. Fakat yapılacak olan sigorta ve ödenen primler geçerli sayılmaktadır. 2008 yılında yapılan sosyal güvenlik reformunda erken emeklilikte farklı tarihler verilmeye başlandı.

Kadın adaylar için 01.04.1981 tarihi öncesinde uygulanacak olan sigortalılıklarda yaş şartı yer almamaktadır. Erkekler için 09.09.1976 tarihinde önce uygulanan sigortalılıklar için yaş şartı bulunmamaktadır. Bu nedenle belirlenen tarihlerden önce sigortalı olarak bulunanlar için 18 yaş kuralı da uygulanmamaktadır. 2008 yılı reformundan hemen sonra sigortalı bulunanlarda ise sigortalılık başlangıç zamanı 18 yaşın doldurulduğu tarih olarak belirlenmiştir. 9 Eylül 1999 yılından hemen sonra sigortalı olarak çalışanlar için sigortalılık süresi aranmamaktadır. Ancak prim zamanı ve yaş şartı yükselmiştir.

Yaşımı Büyütürsem Erken Emekli Olabilir Miyim?

Önceki zamanlarda sigorta kapsamına giriş yaptıktan sonra mahkeme kararıyla bile olsa yaş düzeltmesi uygulanması SGK tarafından dikkate alınmıyordu. Bu nedenle sigortalı olunduktan sonra mahkeme insanların yaşını düzeltmesi durumunda bile emeklilik koşullarında herhangi bir değişiklik olmuyordu. Bu konu 2015 yılında yayınlanan bir genelge ile tamamen ortadan kalktı. Bu sayede mahkemeye gitmeden nüfus müdürlüklerinde yaş düzeltmesi gerçekleştirerek erken emeklilik yaşı erken tarihe çekilebilmektedir. Bu yeni yasa ile pek çok insanın erken emeklilik hakkında yararlanacağı düşünülmektedir.

Bu yayını değerlendir
Yorum yap