İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşının 2018 yılında yükseltilmesi ile işsizlik maaşı sorgulama yoğun ilgi görmeye başladı. Çalışan vatandaşların işsiz kalması durumunda maddi açıdan çok zorluk çekmemeleri için kendilerine devlet tarafından işsizlik ödeneği verilir. İşsizlik maaşı çalışanların çeşitli nedenlerle işsiz kalmaları durumunda alabildikleri bir ödenektir.

Ancak her çalışanın işsiz kaldıktan sonra bu ödeneği alıp alamayacakları belli şartlara dayanır. İşsizlik ödeneği 6, 8 veya 10 aylık süreyle verilen bir ödenektir. Bu ödeneğin sağlandığı esnada İŞKUR tarafından veya kişiler kendi imkanları ile iş aramalarını gerçekleştirmelidirler.

Özellikle İŞKUR platformunda kişilere iş teklifleri geldiğinde kişiler bu tekliflere açık olmalı ve değerlendirmelidirler. Aksi halde işsizlik maaşı işlerin hiç değerlendirilmemesi nedeni ile olumsuz etkilenebilir.

İşsizlik Ödeneği Alma Şartları

Kendi istek ve kusuru ile mevcut işini kaybedenler işsizlik ödeneği alma şartlarından yalnızca birini sağlamış olurlar. İşsizlik maaşına başvuru yapıldığında dikkate alınan husus son 120 gün içinde devamlı olarak kişilerin çalışmış olması ve yanı sıra son 3 sene içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş oılmak gerekir.

Peki bu prim nasıl ödenir? İşsizlilk sigortası primi sigortalı çalışan herkesin maaşından otomatik olarak devlet tarafından kesintiye uğrar. Kısacası işsizlik maaşı alacak olanlar aslında sigortalı çalıştıkları esnada kendi işsizlik maaşlarını yatırmış olurlar.

İşsiz kalan bu kişiler işsizlik dönemi sürecinde de devletten ödedikleri işsizlik primi doğrultusunda belli bir müddet işsizlik ödeneklerini alabilirler. İşsiz kalan kişiler iş feshinden sonra ki dönemde 30 gün içerisinde işsizlik başvurusunu gerçekleştirebilirler.

İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır

Mevcut işinizi kendi kendi isteğiniz ile kaybetmemiş iseniz işsizlik maaşı sorgulama nasıl yapılır hakkında bilgi sahibi olarak gerekli şartları sağladığınız da işsizlik ödeneği başvurusunda bulunabilirsiniz. İşsizlik maaşı alma şartlarını İŞKUR resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için yine İŞKUR resmi web sitesini ziyaret edebilir ve sorularınız için yine İŞKUR ile bağlantı kurabilirsiniz. Kişiler işsizlik primini isteğe bağlı olarak da yatırabilirler. İşsizlik maaşından damga vergisi dışında hiçbir kesinti yapılmaz.

Bu yayını değerlendir
Yorum yap