SGK Telefon ve Danışma Hattı

SGK danışma hattı olan ALO SGK 170  uzun zamandır vatandaşlara hizmet vermektedir. Bu hat sayesinde kişilerin kuruma gitmeden bilgi alma, işlem takibi yapma gibi konular için bu hattı aramanız mümkün.

15 Kasım 2010’da hizmete giren hat; Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İş Kurumu, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından sunulmakta olan tüm hizmetler hakkında bilgilendirme yapabilmektedir. İlgili numaranın aranması üzerine santral yetkilileri konu hakkında hizmet veren birimlere ve uzman kişilere yönlendirme yapacaktır. İletişim numarası arandığı takdirde telefonu kapatmadan sorularınıza yanıt bulmanız mümkündür. eğer ki araştırılması gereken bir husus varsa ya da hemen istenilen bilgiye erişmek mümkün değilse, en geç 72 saat içerisinde arayan kişiye dönüş yapılarak sorular cevaplanmaktadır.

SGK Alo 170 Hattını Ararken Dikkat Edilecekler

Öncelikle güvenlik açısından kişi hatta bağlandığında kimlik bilgileri teyit edilmektedir. Bu nedenle arama gerçekleşmeden önce kimliğinizi hazır etmenizde yarar vardır. İlgili kişilere yönelttiğiniz sorulara hemen cevap bulabilirsiniz ancak işlem yapmak isterseniz sizin adınıza bir başvuru kaydı oluşturulacak ve bir başvuru takip numarası verilecektir. Bu numara işlemlerinizi hızlandırmak için verilmektedir.

İşlem sonucunu öğrenmek için tekrar aradığınız takdirde başvuru takip numaranızı söyleyerek işlem sonucunu öğrenmeniz mümkündür. Telefon aracılığıyla yapılan başvurular en geç 72 saat içerisinde sonuçlandırılır. 72 saat içerisinde tekrar arayarak başvuru sonucunuzu öğrenmeniz mümkündür.

SGK’ya Şikayetlerinizi İletin

Alo 170 hattını bilgi edinmek için de aramanız mümkündür. ÇSGB, MYK, İŞKUR,SGK gibi kurumların mevzuatı hakkında bilmek istediğiniz hususları da Alo SGK hattına sormanız mümkündür.

SGK’ya şikayette bulunmak istiyorsanız yine bu hat aracılığı ile şikayet oluşturmanız mümkündür. İşyerinizde ücretler ödenmiyor, fazla mesai ücretleri yansıtılmıyor, sigortasız çalıştırma gibi hususlarda şikayet hakkınızı bu kanaldan kullanabilirsiniz. Şikayet eden kişiden bir takım bilgiler istenmektedir ki denetim yükümlülüğü yerine getirilebilsin. Bu nedenle işyerinin unvanı, açık adresi, sigortasız çalıştırılan kişilerin isimleri mutlaka bilinmeli ve yetkililere de bildirilmelidir.

Rapor ücret ödeme tarihini öğrenmek için, bu hattı arayarak rapor tarihini söylemeniz yeterli. Alo SGK ücretli bir hizmettir, bu bilgiyi atlamayınız.

Bu yayını değerlendir
Yorum yap